KLASY DRUGIE ODWIEDZAJĄ INWAŁD I KOPYTKOWO W RAMACH PROGRAMU "POZNAJ POLSKĘ 2023"

W ramach programu „Poznaj Polskę 2023” uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Zakopanem 4 października 2023 roku uczestniczyli w wycieczce do Inwałdu i Kopytkowa.

 

Wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru po Parku Miniatur w Inwałdzie. To niezwykłe miejsce, w którym podczas podróży przez Australię, Grecję, Włochy, Polskę, Chiny, Francję, Meksyk mogliśmy podziwiać miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw. Zobaczyliśmy wszystkie obiekty, które szanujący się turysta wyruszający w podróż dookoła świata powinien koniecznie zobaczyć. W ciągu zaledwie jednego dnia zrobiliśmy zdjęcia pod Wieżą Eiffla, stanęliśmy w samym centrum  Placu św. Piotra, odwiedziliśmy  Koloseum, spojrzeliśmy w oczy Sfinksa, byliśmy pod Bramą Brandenburską oraz przy gondoli cumującej w kanale wodnym otaczającym Plac św. Marka. Odwiedziliśmy również Baśniową Warownię, pod którą spotkaliśmy ryczącego, ziejącego ogniem i śpiewającego smoka. Wędrując dalej ścieżkami przez Park Ruchomych Smoków dotarliśmy do kolejnej atrakcji, jaką była możliwość płynięcia tratwą po niewielkim jeziorze.

Nasi uczniowie mieli również doskonałą okazję sprawdzenia swojej orientacji w terenie, przemierzając alejki zielonego labiryntu. Powierzchnia łamigłówki zajmuje obszar 2 tys. m2 i liczy mnóstwo korytarzy,  z których niemal każdy wydaje się prowadzić do wyjścia.

Dzieci miały również czas wolny, który wykorzystały na zabawę w Lunaparku i Sali Wielkich Klocków. Po zabawie udaliśmy się na pyszny obiad, po czym ruszyliśmy w dalszą drogę do Zwierzyńca Kopytkowo w Izdebniku.

 Pobyt w mini ZOO składał się z dwóch części. Pierwszy etap stanowiło zwiedzanie. W Kopytkowie dzieci miały bliski kontakt z naturą, jak i różnymi zwierzętami, które mogły pogłaskać i nakarmić. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska nie tylko różne gatunki zwierząt hodowlanych. Ich serca skradł również piękny, młody serwal, który pokazał, że wszystkie koty, niezależnie od rozmiaru, porozumiewają się zupełnie podobnym „kocim” językiem.

W drugiej części wzięli udział w warsztatach miodobrania. Pan gospodarz pokazał nam pasiekę, a następnie każdy z uczestników mógł zobaczyć, w jaki sposób wybiera się miód z ula,  odsklepia wosk z ramek, wiruje miód. Zobaczyliśmy sprzęt i akcesoria pszczelarskie, a na zakończenie degustowaliśmy świeży miód.

To był dzień pełny wrażeń. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, wróciliśmy do Zakopanego planując już następną wycieczkę.

 

Autor: I. Gąsienica-Walczak, P. Wojtinska