Komunikat UM Zakopane

Rozpoczęły się prace na Dolnej Równi Krupowej

Wielka odnowa Dolnej Równi Krupowej, na którą zakopiański Urząd Miasta pozyskał ponad 5 mln zł dofinansowania z unijnego Funduszu Spójności, rozpoczęła się od prac na terenie pod namiot festiwalowy.

Miejsce zostanie wyrównane, odwodnione i odpowiednio utwardzone. W pobliżu powstaną wkomponowane w teren toalety publiczne, przystosowane również dla osób niepełnosprawnych. Będzie podziemna stacja transformatorowa, a dzięki kilku rozdzielnicom elektrycznym w kluczowych miejscach na Równi, na czas imprez nie trzeba już będzie rozciągać kabli po powierzchni ziemi.

 

Już w nowym roku na Dolnej Równi Krupowej wyremontowane zostaną wszystkie istniejące alejki dla pieszych; powstaną też nowe – w miejscach najbardziej wydeptanych, którymi od lat wiedzie wygodny skrót. Pojawią się nowe ławki z oparciami, przy których z myślą o osobach poruszających się na wózkach, zaprojektowane zostało wyłożone kostką miejsce. Będzie tu też można wygodnie ustawić dziecięcy wózek. Pomyślano również o nawierzchni przystosowanej do jazdy na rowerze oraz coraz bardziej popularnych deskorolkach, hulajnogach czy rolkach. W kilku miejscach pojawią się bikestopy, czyli zatoczki ze stojakami na rowery i ławkami. Cały teren Dolnej Równi Krupowej oświetlony będzie po zmroku energooszczędnymi lampami ledowymi, zaś ruchome kamery – podłączone do miejskiego sytemu monitoringu – pomogą zadbać o bezpieczeństwo.

 

Obszerne prace obejmą zieleń. Na prawie całym obszarze trawa zostanie wymieniona na taką, która jest odporna na rozdeptywanie, zaś górna warstwa gleby wzbogacona zostanie specjalnym minerałem, który pochłania nadmiar wody w czasie opadów, a w okresach suchych oddaje wilgoć trawnikowi. Od strony ulic pojawią się żywopłoty, które będą chronić przed hałasem i spalinami.

 

Rówień Krupowa przez cały czas będzie dostępna z wyjątkiem obszaru, na którym w danej chwili prowadzone będą w danej roboty. Przewidywany termin zakończenia prac to połowa przyszłego roku.

 

Więcej o całym projekcie na stronie www.zakopane.eu/rowien

Autor: Anna Przekupień